NAŠE NAJCHUTNEJŠIE OVOCIE
viac o Asimine
Popis Asiminy
Asimina je zaujímavá severoamerická rastlina, ktorej vysokých úžitkových vlastností si už pred stáročiami všimli pôvodní obyvatelia Ameriky. Tiež prví osadníci a kolonizátori Nového sveta ju uznávali pre výživné, veľmi chutné a z pôvodných severoamerických ovocných drevín najväčšie ovocie, ktoré im pomáhalo prežiť v ťažkých podmienkach osídľovania kontinentu.
Má široké spektrum odrôd, na ktorých výbere z voľnej prírody sa podieľali už pôvodní obyvatelia a neskôr aj európski prisťahovalci.
Na dve storočia upadla do zabudnutia, záujem o ňu znovu vzrástol na prelome 19. a 20. storočia, tento záujem sa ešte viac zvýšil vo dvoch predchádzajúcich desaťročiach.
Je to rastlina nenáročná na prostredie a pestovateľské zásahy, vďaka obsahu prírodných insekticídov a pesticídov je navyše plne odolná voči širokej škále chorôb a škodcov.
V našich podmienkach je schopná rásť a plodiť na veľkej časti územia našej republiky, pretože svojimi ekologickými požiadavkami pre rast a vývoj sa podobá jabloniam.
Bezproblémové pestovanie a veľmi zaujímavá nezvyčajná exotická chuť plodov ju predurčuje k tomu, aby sa rýchlo stala obľúbenou medzi ovocinármi a laickou verejnosťou. Pre zaujímavý vzhľad počas celého roka a vysokú estetickú hodnotu by sa mohla stať aj medzi záhradníkmi vyhľadávanou drevinou pre záhradnú a krajinnú tvorbu.
Asimina triloba pochádza zo zalesnených temperátných humidných oblastí na východe USA. Je to opadavý ker alebo menší strom dorastajúci do výšky 3 - 5 metrov. V lesoch sa rozkonáruje horizontálne a tvorí spodné poschodie lesa. Stromy často rastú v zhlukoch, ktoré vznikli z koreňových výmladkov alebo rastlín naklíčených z opadaných plodov. Na slnečných miestach rastú stromy vzpriamene, majú pravidelnú korunu vajcovitého alebo pyramidálneho tvaru. Spočiatku má rast veľmi pomalý, neskôr stredne bujný. Za vegetáciu má dve rastové periódy.
Je to rastlina odolná a prispôsobivá, rastie aj na pôdach s vyšším obsahom vápnika. Najlepšie sa jej však darí v živných pôdach s dostatkom vlahy a organických živín.
Kôra je u mladých rastlín hnedá, hladká, neskôr zvrásnená. Drevo mäkké, krehké, porézne o hustote 400 kg / m³. Jadro svetlo žlto-zelené, drevo bielej až šedo-bielej farby. Priemer kmeňa až 800 mm. Drevo nemá priemyselné využitie. Kôru používali pôvodní obyvatelia Ameriky ako surovinu pre pletenie sietí. Puky 4 milimetre veľké. Kvetné puky sú okrúhle, púčiky vegetatívne sú pretiahnuté. Veľké listy s krátkou stopkou sú jednoduché, celookrajové, dlhé 120 až 300 mm, široké 80 až 120 mm, sýto zelené, pred odpadom žltnú a hnednú.
Kvitne na jar, na minuloročnom dreve postupne po dobu až 6 týždňov, takže vždy zostane aspoň časť násady neporušenej jarnými mrazíkmi, proti ktorým sú navyše čiastočne odolné. Trojlaločné kvety sa objavujú ešte pred klíčením listov, sú veľké 50 až 80 mm, sprvu zelenkavé, rýchlo sa však sfarbujú bordovo až purpurovo. Kvety sú obojpohlavné, majú veľké množstvo tyčiniek, ktoré tvoria okolo piestika husté trsy. Peľ ale nedozrieva v rovnakej dobe ako blizna a na opeľovanie je potrebná ďalšia rastlina. Pre špecifické feromóny nie sú asiminy opeľované včelami, ale ostatným hmyzom, čiastočne i vetrom. Kvety vyrastajú jednotlivo na minuloročnom dreve a postupne vykvitajú.
Po opelení tvorí podľa odrody 1 až 9 plodov, vo veľkosti asi 20mm, časť opadne a zostáva najčastejšie zhluk 2 až 5 plodov. Do konca júla plody pomaly rastú, potom rast zastavujú, uskutoční sa druhá rastová perióda, od konca augusta sa rýchlo zväčšujú a postupne dozrievajú. Plody dosahujú hmotnosťou 20 až 450 gramov, majú valcovitý, oválny, niekedy mierne zahnutý tvar, najčastejšie sú 80 až 150 mm dlhé, 30 až 80 mm široké. Plody majú tenkú a hladkú, zelenú až žltú pokožku v plnej zrelosti s hnedými až čiernymi škvrnami. Obsahujú 10 až 15 čiernych, plochých, obličkovitých semien vo dvoch radoch, veľkých až 30 mm. Dužina má krémovú konzistenciu, je žltá, zlatá alebo oranžová, zriedkavo biela alebo maslovo žltkastá. Výživná hodnota je vysoká, obsahuje tiež veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok, najmä vápnika a železa. Chuť je zmesou jahôd, banánov, ananásu a manga. Po banánoch voňajú aj zrelé plody, ktoré sú ľahko oddeliteľné od stopky. Uvádza sa, že väčšie plody sú chutnejšie ako malé a oranžové chutnejšie ako žlté alebo biele. Patrí medzi najväčšie jedlé ovocie z pôvodných ovocných druhov severnej Ameriky. V posledných rokoch získava obľubu najmä pre svoju výbornú exotickú chuť. Ovocie sa nedá dlho skladovať, vydrží 2 až 3 dni, v chladničke asi 2 týždne, tenká pokožka a mäkká dužina bráni dlhšej preprave. Hoci aj tu sa našiel spôsob – podstielka z ústrižkov fólie.
Stromy sú navyše veľmi dekoratívne po celú dobu vegetácie a sú vhodné ako okrasný doplnok do parkov a záhrad.
V prirodzených podmienkach rastliny vytvárajú kríky alebo menšie stromy tvoriace spodné poschodie listnatých lesov na hlbokých, úrodných, na humus bohatých pôdach s dostatkom vlahy v údolí riek.
Vyžaduje pokles teplôt v čase vegetačného pokoja a to aj hlboko pod bod mrazu. V USA je ich výskyt ohraničený klimatickým pásmom USDA zóna 5, kde klesá teplota až na -25 º C a výnimočne ešte nižšie. Je to veľmi húževnatý a prispôsobivý druh. Pre úspešný vývoj vyžadujú pokles teploty pod bod mrazu najmenej na dobu 400 hodín.
Raší neskoro a kvety rozkvitajú po dobu niekoľkých týždňov, takže nie sú postihované jarnými mrazíkmi. V domovine je suma dní bez mrazu od 140 do 160 dní.
Sú pomerne náročné na vlahu, zrážky by mali tvoriť minimálne 800 mm ročne. Hlavne na jar a v lete v priebehu rastových periód, semená nesmú pri klíčení vyschnúť. Mladé rastliny sú veľmi náročné na vlahu, je vhodné zatieniť ich pre zabránenie poškodenia listov popálením. Rastliny trojročné a staršie už nie sú slnečným žiarením vážnejšie poškodzované. Na slnečnom stanovišti tvoria korunu pyramidálneho tvaru. V tieni rastie skôr do šírky.
Výsadba je možná len v čase pred klíčením, aby neboli listy poškodené slnkom, v prvých rokoch sa odporúča pritieniť aj po výsadbe na trvalé stanovište. Nutná je aj ochrana pred vetrom, ktorý zvyšuje odparovanie a poškodzuje veľké listy. Vetrom môžu byť poškodené aj vetvy, pretože drevo je mäkké a krehké.
Koreňový systém je veľmi chudobný na koreňové vlásočnice. Korení hlboko, preto si vyžaduje kvalitne a hlboko spracovanú pôdu, mierne kyslú, pH 5,6 až 7. Ale znáša aj vyšší obsah aktívneho vápnika. Chlorózou trpí zriedka. Kladne reaguje na koreňovú i mimokoreňovú výživu a vyšší obsah organickej hmoty v pôde. Je citlivá na nízku pôdnu aj vzdušnú vlhkosť a vysušujúce vetry.
Neznášajú ťažké a zamokrené pôdy a tiež pôdy zasolené, kde horšie rastie. Poľné pokusy s účinkom vápna na rast a príjem makroelementov u Asimín zavlažovaných vodou s vyšším obsahom sodíka preukázali priaznivý vplyv Ca na fyzikálne vlastnosti pôdy. Pridaním vápenatých zložiek sa príjem N, P a K viac ako zdvojnásobil, rast bočných vetiev sa zvýšil o 60 - 73% a ich priemer o 68 - 87%.
Väčšia časť odrôd má len regionálny význam, alebo sú zastúpené v zbierkach, prípadne sa používajú pre ďalšie šľachtenie. Komerčne je rozšírených okolo 30 odrôd.
Hlavné pestované odrody a odrody rozšírené v Európe:
'Belle' alebo 'Prima'
Veľké plody, ťažké až 450 g.
'Convis'
Selekcia zo zbierky Corwin Davisa. Plody veľké, ťažké až 400 g. Dužina žltá. Zreje začiatkom októbra (Michigan).
'Davis'
Selekcia z prírody Davis 1959. Plody až 450 g ťažké a 12 cm dlhé, priemerne však okolo 110 g ťažké. Pokožka zelená, dužina žltá s veľkými semenami. Plody sa dobre skladujú v chladiarňach. Zreje v prvom týždni októbra (Michigan).
'Ford Amend'
Selekcia zo semenáča neznámeho pôvodu Ford Amend 1950 Portland (Oregon). Plody sú priemerne 100 až 150 g ťažké. Pokožka zeleno-žltá, dužina oranžová. Zreje koncom septembra (Oregon), inde o niečo skôr ako Sunflower. Odroda nie je dostupná.
'Georgia'
Talianska samosprašná odroda. V severnom Taliansku v okolí Turína zreje od konca augusta do polovice septembra. Plod silne aromatický, obsahuje priemerne 10 semien. Dužina žltooranžová, veľmi dobrej chuti a tropickej vône. Odroda je chránená patentom a je dostupná len v obmedzenom počte rastlín, nesmie sa množiť.
'IXL'
Hybrid odrôd Overleese x Davis. Plody veľké, dužina žltá. Zreje v polovici októbra (Michigan).
'Kirsten'
Hybrid Taytwo x Overleese. Dopestoval Tom Mansell, Aliquippaa (Pennsylvánia).
'Lady-D'
Plody ťažké okolo 300 g.
'Lynn's Favorite'
Selekcia zo semenáča v zbierke Corwin Davisa. Dužina žltá s veľmi dobrou chuťou. Odroda pomenovaná po manželke pestovateľa. Zreje v druhom týždni októbra (Michigan).
'Mango'
Selekcia z prírody Major Collins, 1970, Tiflon, (Georgia). Plody veľké, pokožka a dužina žltá, chuť podobná mango. Mohutná rastlina s bujným rastom.
'Mary foos Johnson'
Zo zberu v prírode od Milo Gibsona vybrala pani Mary foos Johnson, Willamette šľachtiteľská stanica Auroi (Oregon). Plody veľké, pokožka žltá, dužina žltkastá. Zreje prvý týždeň v októbri (Michigan). Odroda nie je dostupná.
'Mason / WLW'
Selekcia z prírody Ernest J. Downing, 1938, Mason (Ohio). Odroda nie je dostupná.
'Mitchell'
Selekcia z prírody Joseph W. Hickman, 1979, Jefferson Counrty (Illinois). Plody strednej veľkosti s intenzívnou chuťou, obsahujú málo semien.
'NC - 1'
Hybrid Davis x Overleese. Dopestoval ju R. Douglas Campbell, Ontario (Canada). Plody veľké, až 340 g ťažké, obsahujú málo semien. Pokožka žltá, tenká, citlivá na otlačenie, dužina žltá. Veľmi skorá odroda. Dozrieva začiatkom septembra (Kentucky), v polovici októbra (Ontario / Canada).
'Overleese'
Selekcia z prírody WB Ward, 1950, Rushville (Indiana). Plody veľké, až 300 g ťažké, 3 až 5 v trse. Dužina žltá, s výraznou chuťou, obsahuje málo semien. Skorá odroda. Dozrieva začiatkom septembra (Kentucky), od začiatku októbra (Michigan).
'PA - Golden 1 - 4
Zo zbierky Georgie Slate vybral John Gordon, 1982, Amherst (New York). Pokožka žltá, dužina zlatá. Veľmi skorá odroda. Dozrieva v polovici septembra (New York).
'Prolific'
Selekcia Corwin Davis, v polovici osemdesiatych rokov, Bellevue (Michigan). Plody strednej veľkosti, priemerne 200 až 225 g ťažké. Pokožka aj dužina žltá, veľmi dobrá chuť. Skorá odroda. Dozrieva v prvej dekáde septembra (Michigan).
'Rappahannock'
Nová odroda, patentovaná v roku 2004. Dopestoval ju R. Neal Peterson, Blend Experimental Farm (Kentucky). Plody strednej veľkosti, oválneho nesymetrického tvaru, obsahujú semená do 7% hmotnosti plodu. Dužina sýto žltá, pevnejšia, lepšie sa skladuje. Príjemná, dlhotrvajúca a veľmi sladká chuť. Listy majú zvláštny tvar, na spodnej strane stonky majú zvislé rebro, ktoré listy podopiera v horizontálnej rovine. Zreje v polovici septembra (Kentucky).
'Rebecca's Gold'
Selekcia JM Riley, 1974, (California), zo semien od Corwin Davisa, Bellevue (Michigan). Plody strednej veľkosti, tvar obličky, ťažké 85 - 170 g. Dužina žltá.
'SAA Overleese'
Selekcia z sejby Overleese John Gordon, 1982, Amherst (New York). Pokožka zelená, dužina žltá, obsahuje málo semien. Dozrieva v polovici októbra (New York).
'SAA Zimmerman'
Zo zbierky GA Zimmermana vybral John Gordon, 1982, Amherst (New York). Plody sú stredne veľké, 170 - 230 g ťažké. Žltá pokožka aj dužina, obsahuje málo semien.
'Shenandoah'
Nová odroda, patentovaná v roku 2004. Zo semenáčov Overleese vybral R. Neal Peterson, Blend Experimental Farm (Kentucky). Plody veľké, obsahujú málo semien, do 7% hmotnosti plodu. Osviežujúca, príjemná a dlhotrvajúca chuť, mierne sladká. Dužina má pevnejšiu konzistenciu proti pôvodnej odrode Overleese, lepšie sa skladuje.
'Sibley'
Vznikla z odrody Sun-Glo. Plody o hmotnosti až 400 g. Pokožka aj dužina zlatá.
'Sunflower'
Selekcia z prírody Milo Gibson, 1970, Chanute (Kansas). Plody majú hmotnosť až 225 g, obsahujú málo semien. Žltkastá pokožka aj dužina, osviežujúca chuť. Dozrieva v polovici septembra (Kentucky), v druhej dekáde októbra (Michigan), kde občas nestačí dozrieť. Údajne samosprašná odroda.
'Susquehanna'
Nová odroda, patentovaná v roku 2004. Dopestovala R. Neal Peterson, Blend Experimental Farm (Kentucky). Veľmi veľké plody, obsahujúce semená iba do 4% hmotnosti plodu. Pokožka pevná, odolnejšia voči preprave, lepšie sa skladuje. Dužina maslovo žltá, s pevnejšou, štruktúrou podobná avokádu. Chuť príjemná, dlhotrvajúca a veľmi sladká. Neskoršia odroda. Zreje koncom septembra (Kentucky).
'Sweet Alice'
Vybral Homer Jacobs v arboretu Holden, 1934, Chanute (Ohio) semená pochádzala zo štátu West Virginia.
'Sweet Virginia'
Semenáč z odrody Marshall, (Michigan). Plody ťažké 350 g. Pravdepodobne samosprašná.
'Taylor'
Odlišná od pôvodnej odrody Taylor vzniknutej v tridsiatych rokoch 19. storočia. Selekcia z prírody Corwin Davis, 1968, Eaton Rapids (Michigan). Plody malé, až 7 plodov v trse. Pokožka zelená, dužina žltá, chuť podobná odrode Davis. Zreje na začiatku septembra (Kentucky), začiatkom októbra (Michigan).
'Taytwo'
Niekedy označovaná aj ako Taytoo. Selekcia z prírody Corwin Davis, 1968, Eaton Rapids (Michigan). Plody sú stredne veľké, až 280 g. Svetlozelená pokožka v zrelosti so škvrnami, dužina žltá, lahodnej chuti. Dozrieva začiatkom septembra (Kentucky), koncom prvej dekády októbra (Michigan).
'Tollgate'
Žltá pokožka aj dužina s veľmi dobrou chuťou. Veľké oválne plody, težké až 450 g. Dozrieva začiatkom októbra (Michigan).
'Wells'
Výber z prírody Davis Wells, 1990, Salem (Indiana). Plody veľmi veľké, 340 až 400 g ťažké, iné zdroje uvádzajú naopak malé plody. Pokožka zelená, dužina oranžová. Dozrieva v druhej dekáde septembra (Kentucky).
'Wilson'
Selekcia z prírody Jahn C. Creech, 1985, Blafl Mountain - Harlan Country (Kentucky). Plody malé až stredné, pokožka aj dužina žltá.
Zo skúsenosti treba povedať, že jednotlivé rozdiely v chuti, charakteristike plodov a rastlín sú nie tak výrazné ako sme zvyknutí u iných ovocných druhov. Ani odborník nepozná s istotou podľa vzhľadu a chuti plodu o akú odrodu sa jedná. Rozdiely medzi plodmi aj na tom istom strome môžu byť o niečo väčšie, ako sú medziodrodové rozdiely. Prelínajú sa aj dobou dozrievania, pretože u všetkých odrôd môže trvať celý mesiac od dozretia prvého plodu po dozretie plodu posledného.
Nástup plodnosti u semenáčov je najskôr v piatom roku, pri výške 1,8 metra. Plodnosť možno urýchliť štepením. Štepenie sa vykonáva na podpníky staré 3 roky. Zakorenené rastliny môžu mať prvý plod už tretí rok. U mladých rastlín sa ale odporúča redukcia plodov.
Presádzanie je ťažké. Presazovať sa dajú len na jar pred začiatkom vegetácie, neskoršie presádzanie už nemusia rastlina prežiť - dochádza k šoku a rastlina už ďalej nerastie v prípade poškodenia BALU môže aj uhynúť. Pôdu je potrebné pred výsadbou spracovať hlbokou orbou, zapraviť dostatočné množstvo organickej hmoty, doplnené o zásobné hnojenie. Výsadba do jamy dostatočne hlbokej a širokej, naplnenej kvalitnou ornicou alebo kompostom, pri výsadbe je dôležitá dostatočná závlaha. Spon 5,5 x 2 metre, orientácia riadkov S ↔ J. Okolie sadeníc je vhodné mulčovať slamou alebo posekanou trávou. Dostatok vlahy je zaisťovaný kvapkovou závlahou doplnenou o minerálnu výživu. Asimina pozitívne reaguje tiež na výživu listovú. Plody pre priamu konzumáciu sa zberajú ručne, na priemyselné spracovanie potom šetrným otriasaním. Rez sa vykonáva len výchovný, neskôr pre udržanie tvaru a veľkosti koruny rez udržiavací. Asimina znáša rez dobre. Najvhodnejšia doba k rezu je po prvej rastovej perióde, kedy sa skrátia pridlhé výhony, alebo pred pučaním v čase keď, už v noci nemrzne. Vrúbľované rastliny väčšinou tvoria pravidelnú korunu. Najpestovanejšími odrodami v USA sú Overleese a Sunflower.
Keďže ide o rastlinu takmer cudzoopelivú, je potrebné pestovať minimálne dva rôzne jedince rastliny. Kvety sú opeľované hmyzom a vetrom, násadu plodov možno zvýšiť umelým opelením. Experimenty ukázali, že iba z 0,41% kvetov sa vytvoria plody pri prirodzenom opeľovaní. Pri ručnom opeľovaní tento podiel stúpa až na 17%.
Podľa skúseností našich pestovateľov je Asimina triloba rastlina odolná a prispôsobivá našim klimatickým podmienkam. Bez problémov znáša dlhšiu dobu vegetačného kľudu ako vo svojej domovine. Je dokázané, že krátkodobo, ale opakovane počas zimy zniesla pokles teploty až na - 32 º C, a ani dlhodobé poklesy teplôt na - 10 až - 15 º C ju vážne nepoškodzujú. Dochádza iba k omrznutiu nedostatočne vyzretých koncov letorastov v dĺžke 30 až 50 mm. V našich podmienkach ukončuje vegetáciu skôr ako naše ovocné dreviny. Nepreukázali sa výrazné odchýlky v mrazuvzdornosti u jednotlivých odrôd dostupných v SR a to ani u odrôd neskorých. Obaľovanie kmeňa, prípadne celej rastliny má zmysel len v prvom roku po výsadbe, v ďalších rokoch nie je potrebné. Je vhodné chrániť miesto vrúbľovania a okolie kmeňa nakopcovaním pre prípad extrémnych mrazov.
Prírastky za vegetáciu u nás môžu byť až 80 centimetrov čo je oveľa viac než v Michigane, kde sú uvádzané len 20 - 30 cm. Tu veľmi záleží na optimálnom stanovišti pre rastliny, najmä od vlhkosti v najsuchších mesiacoch.
Keď plody v septembri dosiahnu konečnú veľkosť, sú schopné dozrieť bez straty kvality aj mimo strom pri pridaní etylénu (napr. uzatvorenie do vrecúška s jablkom) v priebehu 7 až 10 dní. Z desaťročnej rastliny pestovanej vo voľnej pôde je možné získať až 15 kilogramov ovocia, ktoré sa veľkosťou ani kvalitou nelíši od plodov dopestovaných v Spojených štátoch.
Dužina je sladká a výrazne vonia, chuťou pripomína zmes exotického ovocia, manga, ananásu, mučenky, ale aj hrušky alebo broskyne.
Väčšinou sa ovocie konzumuje čerstvé po odstránení semien a šupy. Pre pudingovitú konzistenciu v plnej zrelosti sa dá dužina jesť lyžicou priamo z plodu, je však nevyhnutné odstrániť veľké čierne semená, ktoré sú toxické a môžu spôsobiť tráviace ťažkosti alebo alergickú reakciu.
Dužina sa dá použiť do zmrzlín, dezertov, koláčov, pečiva a ako potravinový doplnok. V USA často spracúvajú dreň do detskej výživy. Hodí sa aj do ovocných polev a omáčok. Dužina má vysoký obsah sušiny a je vhodná aj na sušenie. Dá sa zakonzervovať, kandizovať alebo použiť na výrobu džemov a marmelád. Pre dobrú chuť a vôňu sa používajú pre vylepšenie chuti a vône čajov, výrobkov z iného ovocia, nealkoholických nápojov aj destilátov. Pre vysoký obsah cukru sú vhodnou surovinou pre výrobu likérov a ovocných destilátov.
Zmrazovať sa môžu celé plody alebo spracovaná dužina. Mrazenú Asiminu si obľúbili už dávno americkí prezidenti Georgie Washington (1732 - 1799) a Thomas Jefferson (1743 - 1826) a nechýba ani na stoloch prezidentov súčasných. Veľké stromy Asiminy rastú priamo pred Bielym domom.
Asimina obsahuje acetogeniny, je to komplex niekoľkých látok - asimicin; bullatacin; bullatacinon a trilobicin, ktoré pôsobia ako prirodzené pesticídy s vysokou účinnosťou na širokú škálu škodcov a chorôb. Pretože ide o celý komplex látok, nehrozí nebezpečenstvo vzniku imunity voči týmto látkam zo strany škodcov. Z výskumov uskutočňovaných v rokoch 1990 - 1992 vyplynulo, že najviac účinných látok obsahujú rastové vrcholy, najmä koreňov, o niečo nižší je obsah v ostatných častiach rastliny. Naďalej prebiehajú pokusy so získavaním a používaním týchto látok pre komerčné využitie. Preto sa skúma najvhodnejší spôsob ich získavania. Chemicky nie sú príliš stabilné, preto nemožno tieto látky vyrábať umelo. Výťažok z plodov je používaný v kozmetickom priemysle ako zvláčňujúca látka do pleťových krémov.
Semená, kôra a listy obsahujú acetogeniny, fenolové zlúčeniny, proanthokyany, taníny, flavonoidy a aldehydy, najvyšší obsah látok je v mesiacoch júni a júli. Obsahujú účinné látky proti spále, meningitíde, streptokokovým infekciám. Skúma sa ich využitie v liečbe karcinómu. Tak ako u všetkých ostatných Annon sú všetky časti rastlín, okrem dužiny plodov jedovaté. U ľudí však nie je publikované úmrtie. Otrava sa popisuje len ako nepríjemné zažívacie potiaže, ktoré ale u menších detí môžu mať ťažší priebeh.
Priemyselné využitie je doteraz obmedzené pre malú trvanlivosť a obtiažne skladovanie na otlačenie citlivých plodov. Sťažuje to ich transport a trvanlivosť. Preto sa výskum obracia aj týmto smerom a možno badať snahy o vyšľachtenie odrôd s pevnejšou šupkou a dužinou, menej náchylné na otlaky. Výsledkom sú nové perspektívne odrody 'Rappahannock'; 'Shenandoah'; 'Susquehanna', ktoré tieto požiadavky vo veľkej miere spĺňajú.
Zrelé plody produkujú etylén a CO2, a pri obraných zrelých plodov sa pri izbovej teplote ich produkcia zvyšuje. Vrchol dosiahne tretí deň po zbere. Potom sa rapídne zníži v dôsledku vyčerpania látok pre ich tvorbu, v tej chvíli je dosiahnutá plná konzumná zrelosť. V čase najvyššej produkcie plody produkujú 4,7 - 7,6 miligramov etylénu a 220 - 239 miligramov CO2.
Je to jediný mrazuvzdorný zástupca čeľade Annonaceae. Má podobné požiadavky ako naša jabloň. Má teda všetky predpoklady pre to, aby u nás dobre prosperovala nielen v najteplejších regiónoch SR a obohatila existujúci sortiment ovocia.
Veľmi dôležitá je informácia o potrebnej vegetačnej sume tepla. Severné oblasti (Ontario Kanada) kde je Asimina pestovaná majú túto sumu len okolo 2250 ° C s dĺžkou bezmrazového obdobia len 120 - 150 dní čo u nás zodpovedá cca 500 - 600m.nm Južné oblasti rozšírenia majú sumu tepla nad 3500 ° C a sú ešte teplejšie ako naše nížiny so sumou tepla väčšou ako 2800 ° C.
V praxi sa ukázalo, že ide o rastlinu veľmi prispôsobivú a odolnú, ktorá okrem dostatočného zavlažovania, hnojenia a ochrany pred mrazom v prvom roku po výsadbe nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť (rez, ochrana pred škodcami a chorobami, atď), napriek tomu nesie chutné ovocie exotickej chuti, kvalitou, množstvom i veľkosťou porovnateľné s plodmi v jej domovine. Bez problémov rastie všade tam, kde sa pestujú jablone.