NAŠE NAJCHUTNEJŠIE OVOCIE


Ako pestovať?

U každého druhu je to inak dokonca aj u jednotlivých odrôd, je to vdy inak. Navyše každý "ostrielaný" pestovateľ má svoje vlasné skúsenosti a pretože sa jedná o živé zložité spoločenstvá v záhrade, kde je veľa činiteľov ovplyvňujúcich rast a vývoj jednotlivých rastlín, neexistuje jednoduchá jednoznačná a už vôbec nie stručná odpoveď.

Veľmi dôležité je nezovšeobecňovať skúsenosti získané z niekoľkých postrehov, ktoré nemajú všeobecnú platnosť. Ak sa rastlina za určitých okolností spáva zdokumentovaným spôsobom nie isté, že sa bude iná rastlina za iných okolností správať podobne... Je potrebné mať stovky a tisíce rastlín a sledovať ich roky za rôznych okolností a v rôznych podmienkach a až potom je možné robiť nejaké závery...

Odpoviem preto veľmi zúžene na túto otázku...

Ak chcete podrobnosti je potrebná individuálna konzultácia, aby nedošlo k nedorozumeniu. Všetky dreviny sa dajú pestovať ako solitér na trávniku či obklopený záhonmi iných kvetov či užitočnej zeleniny alebo netkanej textílie proti burine?

Všetky dreviny sa však vivíjali miliony rokov v prírode mimo našich pestovaných chránených záhrad a parkov...

Rástli najčastejšie nie ako solitér ale zapojené v poraste sesterských drevín v spoločenstve lesa.

Najbližšie tomuto je práve "živý plot" z dvoch strán zapojený v poraste a zo zvyšných berie slnko a "vzduch".

Živý plot teda neznamená len hranaté husté pravidelne prísne strihané krovie že podľa neho môžete nastavovať vodováhu. Živý plot môže byť aj krovie strihané iba občas aby zapadal ale napríklad môže byť nielen pekný ale aj užitočný rodiť zdravé a lahodné ovocie.

Pozrite si tému - "Živý plot"!