NAŠE NAJCHUTNEJŠIE OVOCIE


Najvýhodnejšia výsadba-Živý plot

 

 1. Prečo je to dobrý nápad.

Chcete získať súkromie od rušnejšej ulice, ale súčasne nenáročný, oku lahodiaci kúsok zelene či dokonca zdroj biovitamínov,

a  chutného ovocia? Alebo iba bariéru, ktorá zakryje časť pozemku, oddelí opticky okrasnú od úžitkovej časti, závetrie, hlukovú bariéru? V oboch prípadoch a v každom ročnom období je atraktívny živý plot dobrá voľba.

 

Živé ploty nehrdzavejú, netreba ich pravidelne natierať a ak máte dostatok priestoru, zaobídu sa aj bez vašej starostlivosti. Ak sa však rozhodnete pre dreviny ktoré vyžadujú mnoho pozornosti, môžete sa stať otrokmi svojej vášne. Plánujte s rozvahou a myslite na budúcnosť. Založte živý plot tak, aby vám poskytol radosť a nie prácu navyše.

 2. Uvažujte do budúcnosti. Nie je dôležité ako vyzerá hneď po vysadení. Podstatné je, aký chcete aby bol po mnoho ďalších rokov.

Páčia sa vám ostro tvarované ploty, alebo dávate prednosť voľne rastúcemu „plotu“ len občas pristrihnutému aby, jednotlivé kríčky rástli správne a dostatočne husto? Kým sa rozhodnete pre konkrétnu drevinu, zhodnoťte možnosti svojho pozemku. Intenzita svetla, kvalita pôdy a priestor, ktorý ste ochotní venovať novému porastu. V neposlednom rade aj starostlivosť, ktorú chcete dať rastlinám tvoriacich tento plot.

Často sa vyskytujúce stálozelené živé ploty, napríklad z tuje, plnia svoju estetickú úlohu aj v zime, po čase však môžu pôsobiť fádne a nezaujímavo. To preto, že počas vegetačného cyklu zväčša svoj vzhľad nemenia.

Preto treba zvážiť stálozelené kroviny, ktoré prekvapia na jar nežnými kvietkami a na jeseň zasa pestrými okrasnými plodmi, ktoré sú jedlé a majú svoje vyžitie ako bohatý zdroj vitamínov. Naši predkovia mali pestrý jedálniček práve vďaka takýmto a podobným bobulám. Milujú ich najmä deti. Napokon, nie je nutné ich oberať, tieto vydržia a zdobia kríčky až pokiaľ si na nich nepochutí vtáctvo...

Takéto stálozelené kvitnúce dreviny vyzerajú v každom ročnom období inak. Jarné pučanie, žiarivé kvety a jesenná hra farieb dokážu vyčariť atmosféru aj tam, kde je celý pozemok prikrytý jednotvárnym trávnatým porastom.

3. Živý plot, ktorý rastie rýchlo, znamená aj časté strihanie a údržbu, aby nebol napokon oveľa väčší, než si predstavujeme.

Živé ploty svojou veľkosťou a rýchlosťou rastu kopírujú váš cieľ. Je síce fajn, ak hrab za jeden rok narastie aj viac ako pol metra, budete však mať čo robiť, aby ste ho udržali na uzde. Čím väčšie ročné prírastky rastliny majú, tým viac strihania, živín a vlahy potrebujú. Rekordmanom je turkménsky brest. Silné kusy majú až 150-centimetrový ročný prírastok.

Výška nie je jediným priestorovým nárokom. Čím je plot vyšší, tým širší priestor vyžaduje.

Každý by chcel, aby prvé 2 roky rástol živý plot extrémne rýchlo, a tak najlepšie ihneď narástol do želanej veľkosti, a potom zrazu prestal rásť. Každý, kto trochu logicky uvažuje, vidí ten protiklad a tiež úskalie bujne rastúcich živých plotov...

Je to ako s dieťaťom. Možno by bolo jednoduchšie ho adoptovať, nech má aspoň 3-4 roky, ale i tak dá každý radšej asi prednosť vlastnému, hoci to znamená deväť mesiacov nepríjemného čakania a tehotnenia spojeného so zhoršením postavy, potom s rizikovým bolestivým pôrodom a starostlivosťou o nemluvňa, ktoré dokonca samé neprejde ani na vecko!

S živým plotom je to ako s vlastným živým dieťaťom. Je lepšie ho vychovávať od malička, no treba na to trpezlivosť. Ak chceme aby  rýchlo rástol, je riziko, že nám z neho vyrastie ťažko zvládnuteľný slon.

 

4. Treba zvážiť viaceré možnosti a potom si vybrať.

 

 

Existuje aj alternatíva ak nemáme dostatočný priestor na potrebnú hrúbku živého plota. Jednoducho necháte súčasné oplotenie, alebo inú konštrukciu, obrásť napríklad popínavým clematisom - plamienkom, Lomicerou, Actinidiou, Schizandrou, stálezelenou Akébiou, alebo klasickým lepšie odolným viničom. Takto môžete získať živý plot aj na úzkom priestore.

Pravideľne strihaný a ručne tvarovaný živý plot môže byť očarujúci, no ak máte veľký pozemok, jeho údržba môže byť extrémne náročná. V takýchto prípadoch sú dobrou voľbou voľne rastúce živé ploty.

 

Základné výhody živého plota:

a) KRÁSA - je prirodzeným prvkom v záhrade, pretože je súčasťou prírody, nie iba kusom betónu, drôtu, mŕtveho dreva či iného materiálu ktorý nemusí zapadať a pôsobiť prirodzene a esteticky. Živý plot je pekný listom, kvetom, plodom...

b) ODOLNOSŤ - Dreviny v živom plote ktoré doporučujem, sú odolné voči chorobám a škodcom a nenáročné na pestovanie. Ide o to, aby dokázali rásť od Dunaja až k Tatrám, aby tak ľahko nevyschli a nevymrzli... Aby vypadali dobre, hoci sa im aj zabudnete venovať, aby boli takpovediac bezúdržbové.

c) ÚŽITOK - Ak patríte k ľuďom, ktorý chápu dôležitosť ovocia ako prirodzeného zdroja bioaktívnych látok a toho najlepšieho výživového doplnku, tak vám je iste jasné, že ovocie odtrhnuté priamo v záhrade, čerstvé bez chémie, je na nezaplatenie, zvlášť keď to naozaj nič nestojí...


Prečo sú dreviny rady súčasťou živého plota a je dobre ich týmto spôsobom vysadiť.

a) Je to ich prirodzenosť. Pre všetky dreviny je najprirodzenejšie rásť v poraste v spoločenstve iných jedincov svojeho druhu a spolu s ďalšími rastlinami vytvárajú súvislý porast - najčastejšie les. Miliony rokov rástli dreviny práve takto a vďaka tomu si dokážu vytvotiť vlastnú klímu.

b) Samému je smutno. Sú si vzájomne oporou vo vetre a nepohode. Dopĺňajú sa navzájom. Vedú aktívny sexuálny život -vzájomne sa opeľujú. Prinášajú takto lepšiu úrodu.

c) Rezanie, strihanie, tvarovanie im vyhovuje. Rovnako ako si my ľudia striháme vlasy a nielenže nám to nevadí ale naopak, tak podobne by sme mohli prirovnať strihanie drevín. Nie je to nevyhnutné, no ak chceme, aby bol živý plot podľa našich predstáv, tak aspoň trocha výchovného rezu minimálne v prvých rokoch ale aj neskôr, je na prospech. Tak ako vychovávame svoje ratolesti, tak treba nožničkami dohovoriť aj živému plotu a on po čase sa prispôsobí a urobí presne to, čo od neho chceme. Všetky stromy sú prispôsobené na to, že ich stále niečo ožiera a okusuje. Ak by sme im neumožnili takéto zmladenie, mohlo by im to po čase chýbať. Zásada je, čím viac striháte tým viac rastie...

d) V malých záhradách či predzáhradkách je často málo miesta, a tak vďaka živým plotom vieme mať okolo seba viac kultivovanej zelene. Ak nám ide aj o úžitok, nuž na viacerých kríkoch toho dozreje iste viac. Pod hustým živým plotom sa burine nedarí a tak si ušetríme ďalšiu prácu. Naopak, vzdialenosť živého plota od iných plotov, stromov, múrikov a podobne je dostatočná, aby sme si uľahčili prácu okolo kosačkou, či rotavátorom a podobne...

e) Regeneračná schopnosť je naozaj veľká, čo doceníme najmä pri poškodení. Na bežnom plote sa nám diera sama nezacelí. Vekom živý plot získava na kráse a môže rásť. Skúste naskladať rad kameňov, či vám narastú na pekný múrik! Ktorýkoľvek iný plot vekom starne a degraduje sa. Rozpadá a hrdzavie.

f) Nepreniknuteľná bariéra. Ak vám nejde iba o súkromie a vetrolam, ale aj o ochranu pred nežiadúcim vstupom na váš pozemok, tak práve správne zapestovaný živý plot je tou najlepšou ochranou. Tŕnité husté stálozelené kríky typu "Dráč" zapojené do živého plotu neprekonáte tak ľahko ako pletivo či múr...

 

Odporúčané druhy do živého plota:

 

tabuľka jednotlivých druhov do živého plota a ich porovnanie. Údaje sú priemerné a je možné ich ovplyvniť pestovaním.

 

druh dreviny výška minim výška maxim hrúbka vydrží mráz stále zelené ozdobné sucho tŕne tieň
špecialny hloh 1,5 m 3 m 1 - 2m -40 opadá kvet, list, plod dobre veľké dobre
Maklura 1,5 m 4 m 1-2,5m -20 opadá list, plod znáša drobné nie
Amelanchier 1,5 m 3,5 m 0,8-2m -40 opadá kvet, list, plod dobre bez dobre
Asimina 2 m 4 m 1-2,8m -35 opadá kvet, list, plod nie bez dobre
Lomicera 1 m 1,5 m 0,5-1,5 -40

opadá,

husté

kvet, list, plod znáša bez znáša
Tis 1,5 m 3 m 0,7-2m -40 neopadá list, plod znáša bez dobre
Cornus 1,5 3,5 m 0,9-2m -35 opadá kvet, list, plod dobre bez znáša
popínavky 1,5 4 m 0,4-1m -20 rôzne kvet, list, plod rôzne bez znáša

dráč

berberis

1,5 5 m 0,5-1m -25-30 neopadá kvet, list, plod dobre husté znáša

 

Jednotlivé druhy a ich charakteristika v živom plote. Podrobný popis jednotlivých druhov je na základnej strane po odkliknutí ich názvu.

 

 

BERBERIS JULIANAE, dráč : stálozelený, hustý, nepreniknuteľný, husto tŕnitý, nie je možné preliezť ani inak prekonať. Veľmi dobre obrastá a zahusťuje po reze, veľmi vhodný na živý plot. Žlté drobné kvietky v strapcoch na jar, strapce  jedlých modrých  slivkovitých plodov koncom leta a na jeseň, (veľa antioxidantov, bioaktívnych látok, vitamínov, vhdné na zaváranie, džem, sušenie, do čaju...) pomerne odolný voči mrazu, dobre znáša i sucho, zatienenie a akúkoľvek pôdu. Nenáročný na ošetrovanie, odolnejší na psiu moč než iné živé ploty.

BERBERIS DARWINII, dráč : iba čiastočne opadavý v závislosti od sily mrazov, husto tŕnitý, nie je možné preliezť ani inak prekonať, no menšie a menej tŕňov než pri predchádzajúcom druhu. Veľmi dobre obrastá a zahusťuje po reze, minoriadne vhodný na živý plot, záplava pomerne veľkých intenzívne žltých kvietkov v strapcoch, veľmi ozdobný, kvetom doslova obsypaný. Strapce pomerne veľkých jedlých, modrých  guľatých plodov (veľa antioxidantov, bioaktívnych látok, vitamínov, možnosť spracovávať na šťavu, mušt, zavárať, džem, sušiť, vhodný do čaju...) koncom leta a na jeseň. Odolný voči mrazu, pomerne dobre znáša sucho, zatienenie a akúkoľvek pôdu, nenáročný na ošetrovanie. Odolnejší na psiu moč než iné živé ploty, veľmi prispôsobivý, a preto dobre prospieva vo všetkých regiónoch.

Crataegus pinnatifida alebo iný veľkoplodý hloh : husto tŕnitý nie je možné preliezť ani inak prekonať, má síce veľké, ale menej početné tŕne než pri predchádzajúcich druhoch, preto je s ním ľahká manipulácia. Veľmi dobre obrastá a zahusťuje po reze, vhodný na živý plot. Záplava bielych kvetov v strapcoch, veľmi ozdobný kvetom doslova obsypaný, strapce pomerne veľkých jedlých červených  guľatých plodov koncom leta a na jeseň, (chuťovo veľmi pripomína šípku príjemná nasládla až sladkokyslá ale bez akýchkoľvek chĺpkov,  kvôstočky hladké bez jaderníka, dužina bez drevnatosti, veľa antioxidantov, bioaktívnych látok, vitamínov, liečivá rastlina na civilizačné choroby, najmä srdcovo-cievne ťažkosti, i ako prevencia, nie je možné sa predávkovať, dobrá chuť a možnosť spracovávať, zavárať, džem, plnka do koláčov, mraziť, sušiť, veľmi dobé ovocie do čaju...) Úplne odolný voči mrazu, veľmi dobre znáša sucho, zatienenie a akúkoľvek pôdu, nenáročný na ošetrovanie, odolnejší na psiu moč než iné živé ploty, veľmi prispôsobivý a preto dobre prospieva vo všetkých regiónoch Slovenska, doslova od Dunaja až k Štrbskému plesu.

Maklura : veľmi málo tŕnitý, i tak však nie je ľahké ho preliezť, ani inak prekonať. Má malé a menej početné tŕne než pri predchádzajúcich druhoch - preto je s ním ľahká manipulácia. Dobre obrastá a zahusťuje po reze, vhodný na živý plot,  ozdobný najmä listom, veľmi veľké jedlé až po uvarení no žiadna lahôdka, plody sú žlto-oranžové ozdobné tvaru mozgu s príjemnou vôňou na jeseň. Sú veľmi veľké, jedlé až po uvarení, no žiadna lahôdka. Voči mrazu nie je úplne odolný, môže namŕzať, preto je vhodný len do tých najteplejších oblastí. Znáša i sucho, nenáročný na pôdu, nenáročný na ošetrovanie,

Amelanchier, aljašská čučoriedka : úplne beztrnný, ľahká manipulácia, dobre obrastá a zahusťuje po reze, vhodný na živý plot. Záplava bielych kvetov v strapcoch, veľmi ozdobný, kvetom doslova obsypaný, strapce jedlých červených až  tmavomodrých guľatých plodov (90% šťava, bez kvôstky pripomína chuťovo čučoriedku, veľa antioxidantov, bioaktívnych látok, vitamínov, dobrá chuť a možnosť spracovávať na šťavu, mušt, zavárať, džem, plnka do koláčov, mraziť, sušiť...), v lete a na jeseň už od konca augusta očervenejú listy - pôsobia takto veľmi dekoratívne. Pekný oválny tvar si udržuje až do mrazov. Je úplne odolný voči mrazu, veľmi dobre znáša sucho, zatienenie a akúkoľvek pôdu, teda nepotrebuje kyslú pôdu. Je nenáročný na ošetrovanie, veľmi prispôsobivý,  a preto dobre prospieva vo všetkých regiónoch Slovenska doslova od Dunaja až k Štrbskému plesu,

Asimina Triloba : úplne beztrný, ľahká manipulácia, na rez reaguje prirodzeným spôsobom, veľmi častý rez však nie je najvhodnejší, preto tvorí skôr voľnejšie než prísne rezané živé ploty, postačí strihať raz za 2 roky, vhodný na živý plot,  zaujímavá exotický zjav, kvitne pomerne bohato väčšími bordovými kvetmi so žltým stredom skôr ako pučí listy, veľké jedlé voňavé plody tvaru manga často v strapcoch (90% výťažnosť dužiny, s niekoľkými kvôstkami pripomína chuťovo najviac banán, vdieteticky veľmi vhodné zloženie, dobrá chuť a možnosť spracovávať), v lete a na jeseň už od konca augusta ožltnú  až do 30 cm veľké listy - pôsobia takto veľmi dekoratívne pekný oválny tvar veľkých listov až do mrazov, úplne odolný voči mrazu, veľmi dobre znáša zatienenie sucho však nemá rada na pôdu nie je náročná mierne kyslá lepšia, teda nepotrebuje vyslovene kyslú pôdu, nenáročný na ošetrovanie, veľmi prispôsobivý ker a preto dobre prospieva vo všetkých regionoch Slovenska,

Lomicera, kamčatská čučoriedka : úplne beztrný, ľahká manipulácia, dobre obrastá a zahusťuje po reze,  mimoriadne vhodný na živý plot, hustý kompaktný kríček je možné udržať aj nižších rozmerov poľahky, kvitne veľmi zavčasu na jar, jedlé plody už v máji a potom niektoré odrody ešte raz znova v lete, (75% šťava, bez kvôstky pripomína chuťovo čučoriedku, veľa antioxidantov, bioaktívnych látok, vitamínov, dobrá chuť a možnosť spracovávať na šťavu, mušt, zavárať, džem, plnka do koláčov, mraziť, sušiť...) tmavomodré guľaté častejšie však podlhovasté oválne plody, úplne odolný voči mrazu, znáša sucho, zatienenie a akúkoľvek pôdu, teda nepotrebuje kyslú pôdu, nenáročný na ošetrovanie, veľmi prispôsobivý a preto dobre prospieva vo všetkých regionoch Slovenska doslova od Dunaja až k Štrbskému plesu,

HIPPOPHAEA RHAMNOIDES, Tis Červený : Ako jediný z uvedených drevín je ihličnan, teda samozrejme stálozelený, husto porastený ploskými ihličkami, ľahká manipulácia, dobre obrastá a zahusťuje po reze, veľmi vhodný na živý plot, nežné drobné kvietky v tvare žltých hrudiek na konároch, plody sú červené kalíšky v skupinách posadené na konárikoch ozdobné ako malé lesklé hladké korálky pohárikovitého tvaru (pozor plody sú síce jedlé, kvôstka však jedlá nie je, treba ju vždy vypluť, chuť sladkokyslá plody želatinovej štruktúry, skôr ozdobné než na jedenie) ako naša pôvodná drevina, úplne odolný voči mrazu, znáša  i sucho, zatienenie a akúkoľvek pôdu, nenáročný na ošetrovanie, veľmi prispôsobivý a preto dobre prospieva vo všetkých regionoch Slovenska doslova od Dunaja až k Štrbskému plesu,

Cornus mas, drieň : náš pôvodný krík, storočia pestovaný, potom sa naň v minulom storočí zabudlo, nezaslúži si to a drieň čaká preto veľká budúcnosť, úplne beztrný, ľahká manipulácia, dobre obrastá a zahusťuje po reze, vhodný na živý plot, záplava  žltých kvietkov v strapcoch, veľmi zavčasu na jar, strapce jedlých červených až  tmavočervených, vínimočne žltých ováľnych slivkovytých plodov (veľkosť 10-14g pomerne veľké, veľkoplodé formy takmer ako menšie slivky, 80% šťava, poldlhovastá kvôstka asi 1g chuťovo jedno z najchutnejších ovocí, vitamínová bomba, veľa antioxidantov, bioaktívnych látok, vitamínov, vinikajúca chuť intenzívne sladká a súčasne kyslá a možnosť spracovávať na šťavu, mušt, sirup, možnosť zavárať, výborné kompoty, džem, plnka do koláčov, možnosť mraziť, sušiť...), v lete a na jeseň už od konca augusta očervenejú protistojné listy - pôsobia takto dekoratívne, pekný oválny tvar, úplne odolný voči mrazu, veľmi dobre znáša sucho,  čiastočné zatienenie a akúkoľvek pôdu, nemá rád kyslú pôdu, viac vyhovuje zásaditá reakcia, nenáročný na ošetrovanie, veľmi prispôsobivý a preto dobre prospieva vo všetkých regionoch Slovenska doslova od Dunaja až k Štrbskému plesu,

Lieska : náš pôvodný krík, často k nám dovážané oriešky, čaká ho preto veľká budúcnosť, úplne beztrný, ľahká manipulácia, dobre obrastá a zahusťuje po reze, vhodný na živý plot, zavčasu na jar kvitne a vytvára dlhé jahňady, na jeseň vytvára  známe lieskové oriešky (lieskové oriešky sú najzdravšie s pomedzi všetkých orechovín), listy - pôsobia dekoratívne,  majú pekný srdcovitý tvar podobný lipe, Múžu vytvárať pomerne vysoké živé ploty a volnejčieho tvaru avšak pri pravidelnom reze môžu vytvoriť i prísnejší a nižčí tvar, úplne odolný voči mrazu, veľmi dobre znáša sucho,  čiastočné zatienenie a akúkoľvek pôdu, nenáročný na ošetrovanie, veľmi prispôsobivý a preto dobre prospieva vo všetkých regionoch Slovenska doslova od Dunaja až k Štrbskému plesu,

Dula : Drevina storočia pestovaná a obľúbená náhle v nemilosti. Nie že by sa na ňu zabudlo, mladý ju jednoducho ani nespoznali a tí "mladí" si dnes spievajú čože je to 50. Tradícia "dulového sira a želé z prvej polovice 20 storočia zanikla.  Stretol som sa s tým, že mladík okoštoval dulový kompót a tvrdí že nič lepšieho nejedol...

V jednej veci je dula ešte stále populárna. Ako jadrovina s pomerne dobrou kompatibilitou slúži ako podpník najmä pod hrušky pretože znižuje intenzitu rastu a urýchluje rodivosť. Ani ako drevina ozdobná a rodiaca veľké voňavé polody si isto nezaslúži aby takto upadala do zabudnutia. 

Dula je skutočným kríkom a dokáže vytvoriť beztrný, ale pomerne hustý pekný živý plot.ľ Jednoduchá manipulácia, dobre obrastanie a zahusťovanie po reze, ju predurčujú ako veľmi vhodný druh na živý plot. Na jar záplava  ružovobielych kvetov s pomerne veľkými lupeňmi. Pekné plstnaté listy sú ozdobné a zaujímavé. Dule boli a sú vysádzané aj v parkoch ako krasné kríky. Plody sú žlté podobné veľkým jablkám alebo niektoré odrody hruškám. (V surovom stave sú tvrdé a väčšina ľudí ich nie je schopná bez úpravy konzumovať. Najjednoduchšia úprava je odšťaviť ich. Čerstvá šťava pripomína jablkovú je chutná sladkokyslá s zaujímavou aromou. Vláknina sa dá sušiť a používať ako výživový doplnok či prídavok do rôznych múčnych jedál, ktoré prekvapivo sfarbuje do červena. Okrem vlákniny obsahuje aj pektíny a tak po dlhšom verení vzniká dulové želé. Často sa tiež kompotuje alebo iba vonia. Má výraznú príjemnú sladkú ovocnú vôňu. Ako každé ovocie obsahuje aj vitamínoy a bioaktívne látky. Nezameniteľná chuť a možnosť spracovávať na šťavu, mušt, možnosť zavárať, výborné kompoty, dželé, dulový sir či pyré, plnka do koláčov, možnosť mraziť, sušiť jej dávajú šancu naďalej fungovať ako ovocie), v lete a na jeseň je zaujímavá svojimi pravidelnými plstnatými mladými výhonmi, listami a plodmi - pôsobia takto dekoratívne, pekný oválny tvar. Je odolnýá voči mrazu, znáša sucho,  čiastočné zatienenie a akúkoľvek pôdu, je nenáročná na ošetrovanie, prispôsobivá a preto dobre prospieva v teplejších regionoch Slovenska a nižšej nadmorskej výške, kde bola od dávna rozšírená.

Mišpula : Drevina storočia pestovaná a obľúbená sa behom dvoch troch generácií stratila. Niekoľko krát som  bol svedkom ako chlapík ochutnal mišpulu v správnej zrelosti a vyhlásil, že toto určite musí mať v záhrade.

Žije medzi nami dosť ľudí, ktorí ak polody mišpule ochutnajú v správnej zrelosti tak tomuto ovociu prepadnú. Málo kto však má tú možnosť. Jednoducho o tom ani nevie že čosi také existuje preto si mišpula nezaslúži aby takto upadala do zabudnutia. 

Mišpula je skutočným kríkom a dokáže vytvoriť beztrný, ale pomerne hustý pekný živý plot. Je to jej prirodzený tvar. Jednoduchá manipulácia, dobre obrastanie a zahusťovanie po reze, ju predurčujú ako veľmi vhodný druh na živý plot. Na jar záplava bielych kvetov s pomerne veľkými lupeňmi. Pekné plstnaté listy sú ozdobné a zaujímavé. Plody sú žltohnedé až hrdzavohnedé podobné malým jabĺčkam. (V surovom stave sú tvrdé a väčšine ľudí chutí až po zmeknutí na kašovitú konzistenciu alebo prejdení prvým mrazom alebo krátkym varom.) Ako každé ovocie obsahuje aj vitamínoy a bioaktívne látky. V lete a na jeseň je zaujímavá svojimi pravidelnými plstnatými mladými výhonmi, listami a plodmi - pôsobia takto dekoratívne, pekný oválny tvar. Je odolná voči mrazu, znáša sucho,  čiastočné zatienenie a akúkoľvek pôdu, je nenáročná na ošetrovanie, prispôsobivá a preto dobre prospieva v teplejších regionoch Slovenska a nižšej nadmorskej výške, kde bola od dávna rozšírená.

Stĺpovité rezistentné jablone sú naopak novinkou. Nie že by sa aj iné jadroviny nehodily ako ovocná stena či živý plot ale práve stĺpovité jablone sú na tento účel priam predurčené. Prečo práve oni? Čím sú iné? Nuž najmä svojou nenáročnosťou na údržbu. Vôbec sa nestrihajú a nie je nutné ich ani striekať... Napriek tomu rastú stĺpovito pravidelne a ak sútieto "stĺpiky" blízko seba vytvoria vlastne súvislú stenu.

V o tom to je, že sú stĺpovité, čiže bezúdržbové. Rastú stále len do hora prostredníctvom stredníka a obrast majú rovnomerný po obvode celého kmienka za normálnych okolností rastie iba niekoľko cm za sezónu.

Je viacero odrôd - Balerín - nazývaných tiež stĺpovité jablone a každým rokom pribúdajú nové. Takýto rast je úplne ideálny aj na presné tvary, pretože oveľa menej vytvárajú dlhé výhony a namiesto toho robia len plodonosné trne ročne do 5 cm. Je možné ich ohýbať a vytvárať tak stromy podľa predstáv bez príliš bujného rastu a neustáleho strihania a udržiavania "správneho tvaru", ktorý je neprirodzený a preto sa mu strom bráni a rastie si po svojom. Vďaka týmto úžasným druhom - Baleríny nie je potrebné s jabloňami bojovať, pretože napriek kvalitnému koreňu majú spomalený rast a dajú sa ovládať oveľa ľahšie... Zároveň sa dajú pestovať na hustejšie, bez obáv s prílišného prehustenia.   oveľa lepšie zvládnuteľné aj pre amatéra ktorý nemá vždy dostatok času venovať sa stromkom a ak ho aj má chýba mu často istota hráča, ktorý odobral dostatok partií aby predvídal súperové ťahy. (Jablone síce šach nehrávajú, ale i tak treba s nimi hrať podľa určitých pravidiel pričom akcia vyvoláva reakciu) Navyše Baleríny majú aj dobrý koreň a tak menej trpia pri nedostatočnej výžive a za szcha bez pravidelnej zálievky. Na druhej strane aj pri dobrých podmienkach nebudú rásť prehnane bujne.

Hlavné výhody: Leší koreň pretože sa dá využiť bujne rastúci podpník preto odolnosť voči nepriaznivým vplyvom najmä suchu

                      Krásne hrubé letorasty husto posiate púčikmi z ktorých budú kvetné strapce a neskôr plody a iba krátky obrast.

                      Lepšia kondícia a preto aj úroda ovovia a tiež odolnosť proti infekciám a škodcom ako aj dlhovekosť.

                      Odpadá strihanie - úspora času a energie aj pre zahradníka aj pre stromy - neprodukujú toľko dreva ale ovocie.

                      Možnosť rezať ako živý plot alebo pravidelne a bude husto brastať, alebo nerezať vôbec alebo niečo medzi tým.

                     

 

 

 

Ďalšie dreviny sú typické ponínavé a potrebujú oporu po ktorej sa vedia same bez pomoci ovíjať či prichitávať poplazmy. Dokážu teda nielen ako im je prirodzené obopnúť a obrásť strom ale aj napríklad pletivo či pergolu. Ak potrebujeme úzky živý plot súm preto ideálnymi druhmi na tento účel. Potrebujú však aspoň nejakú oporu...

 

clemátis - plamienok, niektoré iné popínavé napríklad Lomicera : sú ozdobné nielen listom ale najmä kvetmi. Keď takýto popínavý ker kvitne, je doslova obsypaný množstvom veľkých  prekrásnych kvetov, ktoré vydržia pomerne dlho a až neskôr opadnú. Je vyšľachtených niekoľko sto odrôd líšiacich sa nielen vlastnosťami rastu ale najmä odtieň mi farieb a tvarom kvetov. Ak hľadáte hlavne krásu a úroda nie je dôležitá potom plqamienky sú tie pravé. Strihajú sa najmä na jar. Nie všetky druhy sú rovnako odolné voči zime, preto do vysokých chladných polôh sú určené len niektoré odrody...

Actinidia : sú ozdobné najmä listom (niektoré druhy majú obrovské lopúchovité plstnaté listy a celé rastliny sú porastené hrdzavými chlpkami iné napríklad Kolomikta majú zasa listy nielen zelené ale aj ružové, červené a opaleskujúco biele) ale kvety sú pekné, hoci menej výrazné, väčšinou biele ale často vo veľkých množstvách.  Najmä v Ázii odkiaľ pochádzajú je vyšľachtených  niekoľko sto odrôd líšiacich sa nielen vlastnosťami rastu ale najmä veľkosťou tvarom farbou a plstnatosťou plodov. Ak hľadáte nielen krásu ale aj úžitok - úrodu veľmi chutných plodov tejto nenáročnej popínavky, potom je to správna voľba.  Chuťovo jedno z najchutnejších ovocí, vitamínová bomba, veľa antioxidantov, bioaktívnych látok, vitamínov, vinikajúca chuť intenzívne sladká a súčasne kyslá a možnosť spracovávať na šťavu, mušt, sirup, možnosť zavárať, výborné kompoty, džem, plnka do koláčov, možnosť mraziť, sušiť... Väčšina druhov je chuťovo dokonca lepšia ako známe KIWI, ktoré sú len jedným z mnohých Actinidií. Nie všetky druhy sa však dajú tak dobre skladovať ako práve známe KIWI. Zato sú však oveľa odolnejšie druhy voči mrazu, vetru. Dajú sa vďaka rôznorodosti pestovať na väčšine územia a tým odolnejším dokonca horské vlhkejšie klíma vyhovuje viac. Strihajú sa najmä na jar. Nie všetky druhy sú rovnako odolné voči zime, preto do vysokých chladných polôh sú určené len niektoré odrody...

Rastú bujne a pene sa ovýjajú na akúkoľvek oporu, rakže sú schopné pomerne rýchlo zarásť aj väčšie plochy.

Schizandra : sú ozdobné najmä listom le kvety sú tiež pekné, hoci menej výrazné, väčšinou biele v strapcoch ale často vo veľkých množstvách. Ak hľadáte nielen krásu ale aj zdravie a prevenciu iste skúsite túto rastlinu. Plody nie sú  síce práve najchutnejšie no i tak je dobrý nápad pestovať túto nenáročnú popínavku.  Celá rastlina a najmä plody v tvare červených guličiek v strapcoch obsahujú liešivé látky, veľa antioxidantov, bioaktívnych látok, vitamínov. Pre tieto vlastnosti je schizandra súčasťov množstva liečivých a tonizujúcich preparátov. Tieto sa dajú vyrobiť aj doma, alebo sa jednotlivé časti rastliny sušia a pridávajú do čajov. Tento krík je úplne odolný voči mrazu. Je možné ho pestovať na väčšine územia a dokonca horské vlhkejšie klíma  mu vyhovuje viac.

Rastie bujne a pekne sa ovíja na akúkoľvek oporu, takže sú schopné pomerne rýchlo zarásť aj väčšie plochy.

Akébia : sú ozdobné najmä stálo zelenými neopadavými listami (niektoré druhy majú troj iné až päť a viac listé čepele, vyskytuje sa aj odroda s zeleno bielym panašovaním listov. Jedná sa naozaj najmä o ozdobnú popínavku má aj pekné pomerne veľké kvety netradičnej farby bordovo-modro-hnedo-čierne zaujímavého tvaru. Ak hľadáte nielen hlavne netradičnú krásu a exotickosť ale aj úžitok - občasnú úrodu veľkých uhorkovitých plodov tejto nenáročnej neopadavej popínavky, potom je to správna voľba. Dajú sa vďaka rôznorodosti pestovať na väčšine územia a tým odolnejším dokonca horské vlhkejšie klíma vyhovuje viac, pozor však na odolnosť voči mrazom, ktorá ako u stálozelenej popínavky nie je taká ako u iných preto viac ako -20 nemajú radi a môžu namrŕzať ak nie sú v chránenom závetrí. Strihajú sa najmä na jar.

Rastú bujne a pene sa ovýjajú na akúkoľvek oporu, rakže sú schopné pomerne rýchlo zarásť aj väčšie plochy.

odolný vinič  : Tak vinič stolové odrody snáď netreba predstavovať dúfam. Ako ovocie pozná isto každý...

Tak len pre blondínky - každý vynič je popínavý - ťahavý. Takže prekvapivo častá žiadosť ja by som chcela taký ten čo sa popína ťahá na pergolu je slušne povedané zbytočná.

Keď budete vysádzať vinič tak treba vykopať hlbšiu jamu aby sa tam vošiel takmer celý a iba vrchný púčik zostáva trčať...

Naozaj nie vo všetkých regionoch sú vinohrady čo dávajú dobré vínko a tak každý  nemusí vedieť...

Preto pozor na odolnosť voči mrazom, ktorá ale zas nieje tak tragická. Hoci bežné odrody nemajú radi  mráz vyšie nad  -20, teda nižšie samozrejme a môžu namŕzať ak nie sú v chránenom závetrí. Strihajú sa na jar pred slzením a na túto tému je veľa literatúry. Dôležité je, že dnes sa už dajú pestovať nielen bezsemenné odrody ale aj interšpecifické odolnejšie odrody nielen na chlad ale hlavne na hubové ochorenia, ktoré potom tak nedecimujú úrodu a preto nie je potrebné toľké postreky...

Rastú bujne a pene sa ovýjajú na akúkoľvek oporu, rakže sú schopné pomerne rýchlo zarásť aj väčšie plochy.