NAŠE NAJCHUTNEJŠIE OVOCIE


Otázky a odpovede

Kde sa dajú ochutnať plody tohoto ovocia Paw-Paw?

Žiaľ, nie je možné ich zakúpiť v obchode. Hlavným dôvodom je to, že ťažko znášajú prepravu, pomerne rýchlo podliehajú skaze. Čerstvé vydržia tak týždeň, v chladničke na mäkkom podklade maximálne 2 týždne, ale ich chuť sa mení.

Takže ochutnať sa dajú len u niekoho, kto ich pestuje. Na Slovensku sa síce rýchlo šíri, ide však len o niekoľkoročné výsadby často nezavlažované, takže veľké úrody nemajú. Majiteľ je rád, keď má plody pre seba a svoju rodinu.

V Nitre organizujem každoročne ochutnávku, ak zavoláte koncom augusta či radšej v septembri, tak nie je problém vyskúšať tú skvelú chuť.

—————

Prečo nie možné kúpiť Asiminy v obchode, keď je to tak chutné ovocie?

Je len jedno miesto v Európe, kde sú predávané plody. Na juhu v Taliansku robia takto len malé množstvo a od toho už tiež upúšťajú, pretože asimína nie je veľmi vhodná na predaj v obchodoch. Veľmi rýchlo behom pár dní sa zhoršuje kvalita čerstvých plodov, až sa stávajú nepoživateľnými. Skutočne najchutnejšie sú plody priamo obrané zo stromu. Preto je to typický druh na pestovanie v záhrade, v obchodoch ho kúpiť nemožno a nikdy ani jeho predaj asi nebude príliš rozšírený.

Oveľa známejšia príbuzná - Anona je tiež veľkou zriedkavosťou. Videl som ju iba 3x v Kauflande a raz v Metre. Plody však prepravou a nevyhnutným skladovaním tiež dosť utrpeli. Takže hoci je zaraďovaná k najchutnejším ovociam na svete, Asiminy mi chutia viacej. Anonu však u nás je možné pestovať iba v skleníku, pretože vôbec neznáša žiaden mráz. Ako tropický strom z horských oblastí Ánd sú však niektoré druhy Anon dostatočne odolné aby zvládli pestovanie za oknom. Ako izbová rastlina je celkom pekná a najmä ho nenapádajú žiadny škodcovia. Plody však na nej ťažko možno čakať.

Možno o niekoľko desiatok rokov, keď sa stane známou a trh si bude tieto plody viacej žiadať, sa sporadicky počas sezóny jej predražené plody objavia aj v niektorých obchodoch.

To však už tí z nás, ktorí sa dožijú, budú mať vo svojej záhrade veľké a plne rodiace Asiminové stromy, ktoré nás všetkých prežijú, pretože sú dlhoveké.

—————

Ako chutia plody?

Veľmi dobre.

Nie je ale možné povedať, že by boli medzi odrodami veľké rozdiely. Všetky chutia podobne dobre.

Chuť sa postupne počas dozrievania mení. Najprv chutí najviac smotanovo s vanilkovou arómou, postupne sa viac podobá na banán. Potom chutí čoraz viac ako mango a najskôr viacerým chutí trochu hruškovo, ak sa však nezje v tejto fáze, stáva sa nepoživateľným.

Plod krásne vonia sladko vanilkovo a za týždeň pri izbovej teplote sa doslova vyvonia - schudne pri tom až 10% hmotnosti.

Šupka je tenká ako papier a kôstky do tvaru fazuliek v počte 6-14 kusov tvoria pri tých najväčších plodoch len 5% hmotnosti.

—————

mám od Vás 2 ks Asimina Triloba. Minulý rok mi zakvitli, začali sa tvoriť plody ale nakoniec všetky asi vo veľkosti 1 cm opadali. Čo sa mohlo stať?

Je niekoľko možností - Buď nedošlo k opeleniu, v takom prípade je
potrebné pomôcť štetčekom, alebo hoci aj prstom.
Ďalšia možnosť bola nedokonalá aklimatizácia stromkov na nové prostredie.
Píšete, že ste ich polieval. Vody nie je nikdy moc. Ak hnojiť, odporúčam hnojivá pre
kyslomilné rastliny ako sú rododendróny a čučoriedky. Asimína síce nie
je tak veľmi kyslomilná a nevadí jej ani neutrálna alebo mierne
zásaditá reakcia, ale pri mierne kyslej a vlhkej pôde prosperije ovela
lepšie a rýchlejšie rastie. Polievať môžete veľa a mulč, piliny
najlepšie z ihličnanov je tiež výhodou. Tieto hnojivá sa dajú zakúpiť
rozpustné ihneď alebo s postupnou rozpustnosťou, čo je ešte lepšie.
Tiež je pravdepodobné, že stromčeky sa ešte necítia dostatočne silné
na to, aby mali plody, vždy je to na úkor rastu. Tiež odporúčam
hnojenie listovými hnojivami počas letnej sezóny.
Nič z toho, čo som vám napísal, nemusíte nutne dodržovať, ale ak budete, je lepší predpoklad že
vám budú stromky prosperovať lepšie. Pri malých rastlinách je tiež
dobré zatieniť ich, prípadne chrániť pred silnejšími dlhotrvajúcimi
vetrami.
Želám veľa úspechov a držím palce. Som optimista.

—————