NAŠE NAJCHUTNEJŠIE OVOCIE


Amelanchier

 

Amelanchier (muchovník) je veľmi perspektívne ovocie tiež pochádzajúce z Kanady, kde je ale pomerne rozšírené - pestujú ho v sadoch o veľkej rozlohe.

 Tento ker si určite zaslúži plošné rozšírenie do každej záhrady aspoň tak ako ríbezle či egreše. Na rozdiel od nich netrpí žiadnymi škodcami.

Hoci je väčší než ríbezla, väčšine ľudí to vyhovuje, pretože sa k ovociu nemusia toľko zohíbať. Dá sa poľachky tvarovať a na rez dobre reaguje. Dá sa preto pestovať ako štíhlejší stĺp ale aj ako rozložitejší krík. Oberať ho preto možno bez problémov zo zeme a vzhľadom na to že plody sú pomerne veľké v porovnaní s ríbezľou a hlavne tiež v strapcoch tak oberanie ide celkom rýchlo a bez námahy.

Najväčšou devízov je chuť plodov veľmi podobná čučoriedke, pre niekoho dokonca lepšia, lae to je individuálne u každého človeka a podľa klonu či odrody... Pokiaľ nezjem pol kyla ani neodídem tak je to dobré.

Necítiť žiadnu kvôstku, šťavnatosť aj pri odšťavovaní dosahuje až 90%. Šťava je plná bioaktívnyxh látok, antioxidantov  a vitamínov. Cuťovo vinikajúca sladkosť a kyslosť je veľmi vyrovnaná a primeraná, akoby toto ovocie bolo priam stvorené pre ľudské chuťové poháriky. Najchutnejšie je čerstvé, ale je možné ho spracovávať akýmkoľvek spôsobom. Mušt, víno, pálenka, kompot, džem, sirup, mrazená dreň, sušené ovocie do čaju, plnka do koláčov...

Je absolutne odolný voči nepriaznivým podmienkam, chorobám i škodcom.

Rastie i na severe Kanady a znesie akúkoľvek teplotu v zime i v lete. Veľmi dobre znáša vlhko i sucho, tieň i slnko, vietor, zatrávnenie skrátka ideálny pre každého do každej záhradky. Strihať či rezať nie je potrebné ale ak chcete môžete do ľubovôle až do prísnych rezov ako pri živom plote...

 

Úplne beztrný, ľahká manipulácia, dobre obrastá a zahusťuje po reze, vhodný na živý plot.

Záplava bielych kvetov v strapcoch, okvetné lístky prekvapivpomerne veľké, veľmi ozdobný kvetom doslova obsypaný, strapce jedlých červených až  tmavomodrých guľatých plodov v lete pôsobia tiež veľmi pekne. Pokiaľ ich nezjete majú tendenciu skôr vyschnäť než sa pokaziť.

V lete a na jeseň už od konca augusta očervenejú listy - pôsobia takto veľmi dekoratívne pekný oválny tvar až do mrazov.