NAŠE NAJCHUTNEJŠIE OVOCIE


Citrusy, Psídia, Anony, Čierna sapota, Mabolo, Tamarillo

Ospravedlňujem sa, na texte sa práve pracuje.

CITRUSY

Najznámejšie sú iste citrusy.

Pretože sa nepovažujem za profesionalneho citrusára, hoci citrusy pestujem už 30 rokov, vždy to bola len okrajová záľuba a možno preto chápem človeka ktorý si nechce budovať vykurovaný skleník ale chce iba za oknom vypestovať zopár pomarančov, mandariniek, citrónov, limetiek či kumkvatov.

Pestpvanie pri rodinnom dome

V prvom rade treba povedať, že citrusy, hoci dobre znášajú kvetináčovú kultiváciu tiež najlepšie rastú vo voľnej pôde. Ako to dosiahnuť?

Ak máte záhradku a nezateplený domček kde stále len kúrite a cez stenu uteká, tak je možno užitočnejšie než len zateplovať stany pristaviť malý skleníček ktorý zachytí unikajúce teplo a najmä nepustí zimu tak ľachko dnu. Cenovo to pritom nemusí byť vôbec drahé, ak nechcete použiť drahšie platové okná alebo priehľadné polykarbonové platne, tak môžete použiť staré okná ktorých je všade plno k dispozícii zadarmo, alebo dvojitú foliu, ktorú je možné zas v lete jednoducho zrolovať a celé zateplenie zrušiť a dať zas až na zimu.

Pestpvanie v háhrade

Ak nemáte vykurovaný domček, podobným spôsobom sa dá riešiť aj chatka, alebo jednoducho vykopete poriadnu jamu, spevníte steny a na zimu prikrijete oknami či zmienenou foliou. Počas niekoľkých dní a najmä teda nocí v zime keď teplota klesne pod -10, môžete celé prikryť ešte starými kobercami, či ďalšou vrstvou bublinkovej folie, alebo polystirénom. Pár dní citrusi bez svetla kľudne vydržia, najmä ak majú teplotu pod nulou. Vykurovanie nie je náročné, pretože jama má tendenciu udržať si teplotu nad nulou, keďže v hĺbke pôda nepremŕza ani pri najnižších teplotách a tak ju okolitá zem vlastne zohrieva. Veľmi dobre je naplniť v tejto jame ešte sudy s vodou, tá potom absorbuje teplo a vydáva ho keď sa ochladí a naopak. Vydel som dokonca úplne jednoduché vykurovanie ohrievačom na akvárium, ktorý bol napojený na termostat a zapínal sa len keď teplota klesla na 1 stupeň, no viem si predsataviť aj bez termostata zapnúť niečo takéto, či obyčajný lacný odporový drôt keď má v noci mrznúť. Tých nocí a dní je v našich teplejších oblastiach počas zimi len niekoľko a "vyhriať" tak takúto zemljanku na -2 stupne napríklad nie je vôbec finančne náročné.

 Pestpvanie na balkóne

alebo bývate v bytovke a máte betonový balkon a staré okná cez ktoré fučí ako ja vo svojom byte, tak kúpte plastové okná

 

Pestpvanie v byte

 

PSÍDIÁ

Najznámejšie sú iste c

ANONY

Najznámejšie sú iste c

ČIERNA SAPOTA

Najznámejšie sú iste c

MABOLO

Najznámejšie sú iste c

TAMARILO

Najznámejšie sú iste c

NARANČILA

Najznámejšie sú iste c

LOKVÁT - JAPONSKÁ MIŠPULA

Najznámejšie sú iste c