NAŠE NAJCHUTNEJŠIE OVOCIE


Asimina - Paw-paw

Sunflower

Selekcia z prírody Milo Gibson, 1970, Chanute (Kansas). Plody majú hmotnosť až 225 g, obsahujú málo semien.  Patrí k najveľkoplodejším a v Amerike najrozšírenejším odrodám, čiastočne samoopelivá. Žltkastá pokožka aj dužina, osviežujúca chuť. Údajne samosprašná odroda.

—————

Wilson

Selekcia z prírody Jahn C. Creech, 1985, Blafl Mountain - Harlan Country (Kentucky). Plody malé až stredné, pokožka aj dužina žltá.

—————

Wells

Výber z prírody Davis Wells, 1990, Salem (Indiana). Plody veľmi veľké, 340 až 400 g ťažké, iné zdroje uvádzajú naopak malé plody. Pokožka zelená, dužina naoranžovelá. Dozrieva neskoršie.

—————

Taytwo

Niekedy označovaná aj ako Taytoo. Selekcia z prírody Corwin Davis, 1968, Eaton Rapids (Michigan). Plody sú stredne veľké, až 280 g. Svetlozelená pokožka v zrelosti so škvrnami, dužina žltá, lahodnej chuti.

—————

Sweet Alice

Vybral Homer Jacobs v arboretu Holden, 1934, Chanute (Ohio) semená, pochádzala zo štátu West Virginia.

—————

Rebecca's Gold

Selekcia JM Riley, 1974, (California), zo semien od Corwin Davisa, Bellevue (Michigan). Plody strednej veľkosti, tvar obličky, ťažké 85 - 170 g. Dužina žltá, chutná

—————

Prolific

Selekcia Corwin Davis, v polovici osemdesiatych rokov, Bellevue (Michigan). Plody strednej veľkosti, priemerne 200 až 225 g ťažké. Pokožka aj dužina žltá, veľmi dobrá chuť. Skorá odroda.

—————

NC - 1

Hybrid Davis x Overleese. Dopestoval ju R. Douglas Campbell, Ontario (Canada). Plody veľké, až 350 g ťažké, obsahujú málo semien. Pokožka žltá, tenká, citlivá na otlačenie, dužina žltá. Pomerne skorá odroda.

—————

Mango

Selekcia z prírody Major Collins, 1970, Tiflon, (Georgia). Plody stredne veľké, pokožka a dužina žltkastá, chuť nie je podobná  mangu, hoci sa tak nazýva. Bujnejší rast sa však na úrodnosti výrazne neprejaví.

—————

Georgia

Talianska samosprašná odroda. V severnom Taliansku v okolí Turína zreje od konca augusta do polovice septembra. Plod silne aromatický, obsahuje priemerne 10 semien. Dužina žltooranžová, veľmi dobrej chuti a tropické vôňa. Odroda je chránená patentom a je dostupná len v obmedzenom počte rastlín,...

—————

Davis

Selekcia z prírody Davis 1959. Plody až 499 g ťažké a 12 cm dlhé, priemerne však približne okolo 150 g ťažké. Pokožka zelená, dužina  bledožltá s veľkými semenami. Plody sa dobre skladujú v chladiarňach. Veľmi chutná veľkoplodá odroda s menším počtom semien.

—————

Asiminový semenáč

Všetky odrody vznikli ako semenáče. Asiminy sú málo prešlachtené a semenáče sa od "Ušľachtilých" odrôd nelíšia príliš výrazne. Podobne ako je to napríklad u broskýň. Pretože väčšina ľudí v tomto nemá jasno, napíšem toho viac. Semenáče rodia až na 7. - 12. rok, čiže neskôr ako štepovance. Nerobte si...

—————

Owerleese

Selekcia z prírody WB Ward, 1950, Rushville (Indiana). Plody veľké, až 360 g ťažké, 3 až 5 v trse. Dužina žltá, s výraznou chuťou, obsahuje málo semien. Najskoršia odroda. Dozrieva približne o 10 dní skôr, než ostatné odrody.

—————